In het noorden van de Franse Ardennen, op slechts tien kilometer van Charleville-Mézières, ligt een van de meest authentieke middeleeuwse kastelen van Europa: het Kasteel van Montcornet. De mysterieuze ruïnes op de rotsachtige heuvel Mont Cornu ademen geschiedenis en bieden een unieke kijk op militaire architectuur uit de middeleeuwen. Voor wie houdt van sfeervolle historische plekken, is een bezoek aan dit “feodale Colosseum” (zoals de historicus Michelet het ooit noemde) een absolute aanrader.

Het kasteel dateert oorspronkelijk uit de 11e en 12e eeuw, toen de familie Montcornet de eerste versterking bouwde. Later kwam het in handen van verschillende adellijke families, waaronder de Croÿ’s, die het in de 15e eeuw grondig verbouwden. Wat je vandaag ziet, is vooral het resultaat van die latere aanpassingen: metersdikke muren (tot wel vijf meter dik), talloze schietgaten, casematten en een indrukwekkend netwerk van ondergrondse gangen. Deze elementen laten perfect zien hoe de militaire architectuur zich ontwikkelde in een tijd waarin artillerie steeds belangrijker werd.
Sinds 1926 staat het kasteel op de lijst van historische monumenten van Frankrijk. Sinds 1961 wordt het beheerd door de Vereniging van Vrienden van Montcornet, opgericht door Bernard Lussigny. Generaties vrijwilligers hebben er hard aan gewerkt om de ruïnes toegankelijk te maken en te behouden. Het resultaat is een plek waar je rustig kunt rondwandelen, torens kunt beklimmen en de sfeer van vroeger kunt proeven.

Een bezoek aan het Kasteel van Montcornet is een mix van ontdekken, leren en genieten. Je loopt door verschillende zalen, verkent de ondergrondse gangen en bewondert de middeleeuwse architectuur van dichtbij. In de tentoonstellingsruimte vind je voorwerpen uit het dagelijks leven in de middeleeuwen: munten, aardewerk, wapens en andere artefacten die tijdens opgravingen zijn gevonden.
Voor gezinnen is er een leuke speurtocht in het Nederlands, bedoeld voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Die kost slechts 1 euro en maakt het bezoek extra leuk en educatief. Ook is er een middeleeuwse tuin en zijn er educatieve routes beschikbaar. Na je bezoek kun je nog een mooie wandeling maken door het omliggende bos- en heuvellandschap. De omgeving is typisch Ardennen: groen, rustig en ideaal om even bij te komen. Honden zijn overigens welkom, wat handig is als je met je viervoeter op pad bent.
Het kasteel is seizoensgebonden open. Van begin april tot en met eind september kun je terecht op zaterdag, zondag en feestdagen van 14:00 tot 18:00 uur. In juli en augustus is het iedere dag open behalve op maandag, eveneens van 14:00 tot 18:00 uur. Op belangrijke Franse feestdagen zoals Pasen, 1 mei, Hemelvaart en 14 juli is het kasteel ook geopend. Bekijk voor de actuele entreeprijzen de officiële website.
Een trip naar Montcornet past perfect in een rondreis door de Franse Ardennen. Combineer het bijvoorbeeld met een bezoek aan het bruisende Charleville-Mézières, bekend om zijn Place Ducale en het marionettenfestival. Of trek de bossen in voor een van de mooie wandelroutes in de Ardennen. In de buurt vind je ook andere historische plekken en natuurgebieden die de regio zo bijzonder maken. Wie van kastelen houdt, kan verder kijken op onze pagina over kastelen en forten in de Ardennen. Voor overnachtingen of meer inspiratie kun je terecht bij onze tips voor vakantieparken en hotels in de Ardennen.
Vanuit het historische centrum in Monschau kan je een mooie wandeling maken naar de Haller Ruïne.
Lees verder
In Kasteel van Val Saint-Lambert wordt nog ambachtelijk kristal geblazen.
Lees verder